ALİMAK

Geleceği Düşün Sınırları Yok Et!

ALİMAK

Alimak Nedir?

Alimak inşaat sektöründe şantiye alanlarında kullanılan bir iş ekipmanıdır. Dış cephe yük ve personel asansörü olarak da adlandırılan iş ekipmanı, inşaat sektöründe marka ismi olan Alimak ile özdeşleştiğinden alimak olarak bilinmektedir. İnşaatlarda yalnızca yük değil, insan taşımak için de kullanılan ekipman, özellikle kule vinçlerin giremediği alanlarda inşaat sektörünün kurtarıcı elemanı konumundadır. Alimak motora bağlı bir makara ile sisteme bağlı bir platformdan meydana gelmekte ve temel olarak dikey erişimle yükün ya da personelin üst katlara taşınmasını sağlamaktadır.

 

Alimak Kapısı Nedir?

Alimak kapısı, inşaat sahalarındaki alimakların güvenli bir şekilde personel ve malzeme sevkiyatı yapmasını sağlayan iş güvenliği ekipmanıdır. “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”na göre de kullanımı zorunlu kılınan alimak kapısı, iş kazalarının önüne geçmeye ve iş güvenliğini sağlamaya yaramaktadır. Alimak kapıları alimak boşluklarının olduğu yere inşa edilmektedir.

 

Alimak Kapısı Özellikleri ve Avantajları

Alimak kapısı alimak boşluklarını kapatacak şekilde metal konstrüksiyon donanımlarla yapılmaktadır.

Alimak kapısı alimaklar tamamen yere inmeden açılmaz.

Kapılar alimaktan sorumlu bir personel tarafından yönetilmektedir. Ve kapıların açma-kapama işlemlerini sorumlu personel yapmaktadır.

Alimak kapıları en başta şantiyelerde çalışan personelin can güvenliği olmak üzere çalışma alanlarında iş güvenliği sağlamaktadır.