ASANSÖR ÇELİKLERİ

Geleceği Düşün Sınırları Yok Et!

ASANSÖR ÇELİKLERİ

Asansör Çelikleri Nedir?

Asansör çelikleri; asansör kuyusu içinde rayların, kapıların ve kabinlerin montajının yapılabilmesi için gerekli sistemlerdir. Asansör çelikleri, asansör kuyuları boyunca kurulur. Asansör kuyusu olmadığı durumlarda da kutu profiller şeklinde uygulanabilir. Asansör çelikleri projeye göre tasarlanmalıdır. Asansörler için tasarlanan çelik konstrüksiyonlar, birbirine eklenerek, kaynaksız olarak kuyu haline getirilebilir. Bu sistemle meydana getirilen kuyunun içinde asansör montajı gerçekleştirilir.

 

Asansör Çelikleri ve Uygulamaları Nedir?

Yüksek noktalara insan ve yük taşımak için tasarlanan asansörlerde güvenlik öncelikli bir konudur. Dik olarak yük veya insan taşıyan asansörlerin inip çıkması için platformlar ve kabinler tasarlanır. Karakteristik olarak bir makine düzeni olan asansör sistemlerinin çevresine kurulan çelik konstrüksiyon donanımlar, sistemin kontrolü, bakımı ve onarımı için önemli işlevler görür.

 

Asansör çelikleri, kullanılacak asansör sistemi ve asansör kuyusuna göre farklı şekillerde tasarlanmaktadır. Bu çelik konstrüksiyon sistemlerinin kullanılabilmesi için asansör kuyularına ihtiyaç duyulur. Asansör çelikleri, asansör kuyusu olmayan binalar için de çözümler sunabilen özelliktedir. Yapılardaki ilgili kişilerin onayının ardından binaların dışına ulusal ve uluslararası standartlara göre çelik konstrüksiyon asansör kuyusu tasarlanabilir.

İmar mevzuatlarına uygun olarak tasarlanan bu sistemler, güvenli ve uzun ömürlüdür. Yapının durumuna göre kaynaklı veya kaynaksız çelik konstrüksiyon asansör sistemi tasarlanabilmektedir.

 

Asansör Çelikleri Sistemleri İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çelik konstrüksiyon asansör sistemleri üretecek ve kuracak firmanın bu alanda uzman olması gerekmektedir.

Bu sistemin imalat ve kurulumunda çalışan personel, sertifikalı olmalıdır.

Asansör çelikleri sistemleri kurulan yapılarda muhtemel maliyetlerin önüne geçmek için alanında deneyimli kadrolarla çalışmak önemlidir.

Çelik konstrüksiyonun ilgili imar ve yangın yönetmeliklerine göre planlanması, tasarlanması ve kurulması öncelikli konulardır.

Asansör çelikleri üretim ve montajını yapan ekip, bu sistemin insanların can güvenliği için kurulduğunun bilincinde olmalıdır.

Asansör sistemlerinde kullanılan “seperatör sacı”, asansör kuyusundaki ağırlık karkasına takılır. Asansör bakımlarında personelin güvenliği için tasarlanmış bir donanımdır. Kabinlerin ebatlarına göre ölçüleri değişebilmektedir.