ÇELİK ÇATI SİSTEMLERİ

Geleceği Düşün Sınırları Yok Et!

ÇELİK ÇATI SİSTEMLERİ

Çelik Çatı Sistemleri Nedir?

Çelik çatı, iş yerleri, binalar, hangarlar, spor tesisleri, depolar gibi inşaatın olduğu her türlü yapıda kullanılabilecek çelikten üretilmiş oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü çatı çeşididir. Çelik konstrüksiyon çatı uygulamaları, yüksek dirençli yapılar olup, betonarme çatı sistemlerinin en güçlü alternatifidir.

 

Çelik Çatı Yapımı Nasıl Olur?

Çelik çatı sistemleri, üretim ve montaja dayalı sistemlerdir. Çelik çatı imalatı ve uygulanması zemin ve mekân gözetmeksizin her mevsim, her bölgede kolaylıkla yapılabilir. Yapı elemanlarının öz yükleri olan kalıcı veya sabit yüklere uyguladığı ek ağırlık, diğer çatı sistemlerine oranla daha azdır. Özellikle büyük yapılarda tercih edilen çelik çatı sistemleri, yapının özelliğine göre tasarlanmaktadır. Çeliğin soğuk olarak işlenmesi ile elde edilir. Kurulumu kolaydır, imalat süresi kısadır.

 

Çelik Çatı Modelleri

İmara uygun projelere özel çelik çatı modelleri uygulanabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken projenin uygunluğu çelik çatı modelinin sadece estetik değil güvenlik ve kullanım açısından da en doğru çözümü sunuyor olmasıdır.

 

Çelik Çatı Yapımının Yararları

Çelik çatı uygulaması yapılmış yapılarda; su sızdırmayan, ısıya dayanıklı, yanma, parlama ve paslanma yapmayan, dayanıklı ve kalıcı sistemler olduğundan dolayı yangın, deprem, sel, fırtına gibi olası doğal afetlerden etkilenme oranı düşüktür. Bu sayede, sistemdeki koruyucu malzemeler hem binanın bütünlüğünü koruyarak çatı kalitesini yükseltir, hem de doğal afetlerde can kayıplarını dolaylı olarak önlemeye etki sağlar. Her türlü hava koşulunda güvenle kullanılabilir.

 

Günümüzde güvenliği, kaliteliği ve kullanım rahatlığı bakımından çelik konstrüksiyon çatı sistemleri uygulaması artarken, ahşap çatıların ve kiremitlerin yapımı oldukça azalmıştır. Aynı zamanda ekonomik yönden ahşap ve kiremit çatı malzemelerine göre çok daha uygun maliyetle uygulanabilir.

 

Çelik Çatı Kullanım Alanları

Fabrikalar,

Alışveriş merkezleri,

Sosyal tesisler,

Halı Sahalar

Müstakil konut yapıları,

Askeri depolar,

Ağır çelik endüstriyel yapılar,

Atölyeler,

Hangarlar ve depolar

Hayvan barınakları,

Spor tesisleri gibi çok çeşitli yapılarda kullanılabilir.