ÇELİK KONSTRÜKSİYON NEDİR?

Geleceği Düşün Sınırları Yok Et!

ÇELİK KONSTRÜKSİYON NEDİR?

Çelik konstrüksiyon, en önemli malzemesi çelik olan genellikle de inşaat sektöründe kullanılan yapılardır. Yapılardaki taşıyıcı sistemlerde kullanılan çelik konstrüksiyon donanımları, deprem gibi doğal afetlere dayanıklı yapı üretimini sağlar. Özellikle deprem fay hatlarının bulunduğu bölgelerde tercih edilir.Çelik konstrüksiyonun diğer önemli özellikleri esneklik ve çatlama olmadan bükülebilir olmasıdır. Çelik konstrüksiyon yapılar olası deprem ve şiddetli rüzgarlarda itildiğinde esneyebilir. Böylesi şiddetli bir güçle karşılaştığında cam gibi çatlamayıp şekilce bükülebilir. Böylece o bölgedeki kişilere deprem anında kaçmaları için olanak sağlar.

Çelik konstrüksiyon imalat-montaj hizmetleri, yapı sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Konvansiyonel veya geleneksel yapı projelerinde uygulanabilir. Kaliteli çelik malzemeler kullanılarak tasarlanan özel projelerle güçlü, dayanıklı ve uzun ömürlü yapılar elde edilir.

Yüksek ve geniş açıklıklı yapılardır. Uzun ömürlü ve oldukça sağlam olan bu çelik konstrüksiyon yapılar, kolay monte edilebilir. Projelere özel olarak tasarlanabilen çelik sistemler, üstün mekanik ve statik yeteneklere sahiptir. Güvenli ve diğer sistemlere nispeten ekonomik yapılardır. Son yıllarda yaygın olarak tercih edilen çelik konstrüksiyon sistemleri, bu alanda faaliyet gösteren çelik konstrüksiyon firmaları farklı özellik ve çeşitlikte konstrüksiyon sistemi tasarlayıp üretmeye teşvik etmiştir.

Çelik Yapı Konstrüksiyon Çeşitleri

Çeşitli çelik yapı konstrüksiyonları vardır.

Konvansiyonel Çelik İmalatı, çelik imalatçı ekiplerinin, çelik parçalarını doğru uzunluklarla kestikleri ve daha sonra nihai yapıyı yapmak için onlara kaynak yaptığı zamandır. Bu, daha iyi çalışma koşulları sağlamak ve zamanı azaltmak için tamamen emek yoğun olan veya kısmen bir atölyede yapılabilir.

Civatalı Çelik Konstrüksiyon, çelik imalatçıları bitmiş ve boyalı çelik bileşenler ürettiklerinde meydana gelir; bunlar daha sonra sahaya gönderilir ve yerine vidalanır. İmalatın büyük kısmı doğru makine, aydınlatma ve çalışma koşulları ile atölyelerde yapılabileceğinden, bu çelik konstrüksiyonun tercih edilen yöntemidir. Bileşenlerin boyutu, genellikle normal kamyonlar için maksimum 6m (20ft) veya uzun römorklar için 12m (40ft) olmak üzere, sevk edildikleri kamyon veya römorkun boyutuna göre belirlenir. Sahada yapılacak tek iş, çelik elemanları yerine (vinçli) kaldırmak ve cıvatalamak olduğundan, sahadaki çalışma çok hızlıdır. Ön üretimli yapılar bir şirket tarafından sahibine tasarlanmış, imal edilmiş, sevk edilmiş ve inşa edilmiş cıvatalı çelik konstrüksiyon örneğidir.

Hafif Çelik Yapı, Kuzey Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde konut ve küçük binalar için yaygın olan bir yapı türüdür. Ahşap çerçeveli konstrüksiyona benzer, ancak ahşap yerine iki katlı hafif çelik elemanların kullanılması dışında. Hafif çelik, C-kesitleri veya Z-kesitleri oluşturmak için şekle bükülmüş ince (1-3mm) çelik sac şeklindeki çeliktir.