ASMA KAT (Çekme Kat) NEDİR?

Geleceği Düşün Sınırları Yok Et!

ASMA KAT (Çekme Kat) NEDİR?

Asma kat, bir binanın ana katlar arasında kalan kısmıdır, tipik olarak bir binanın toplam katlar arasında sayılmaz. Genellikle, asma kat alçak tavanlıdır.

 

Halk arasında çekme kat olarak da adlandırılan asma katlarda, zemin ve tavan arasındaki yüksekliği minimum 5.50 metre olmalıdır. Bu yapılarda bir merdiven yardımıyla zemine bağlanan ve zeminin en fazla yarısını kaplayan, iç yüksekliği ise minimum 2.40 metreye sahip yeni bir kullanım alanı oluşturulur.

 

Asma Kat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Endüstriyel uygulamalarda asma kat sistemleri, genel olarak binalarda iki kalıcı orijinal kat arasına inşa edilen yarı kalıcı kat sistemleridir. Bu yapılar genellikle serbest durur ve çoğu durumda sökülebilir ve yer değiştirebilir. Ticari olarak satılan asma kat yapıları genellikle üç ana malzemeden yapılır; en yaygın kullanılan hızlı, dayanıklı ve düşük maliyetli olmasından dolayı çeliktir.

 

Asma kat ve ara katlar, çoğunlukla iş yerlerinin çalışma verimliliğini artırmak için kurulan sistemlerdir. Hem ev hem işyerinde kurulan asma kat sistemleri sayesinde kullanılan alana işlevsellik sağlayarak maksimum düzeyle verimlilik elde edilir.

 

Asma kat ve ara katlar kurulurken, yapının mimari özellikleri, iç dekorun tasarımı ve sistemin donanımlarının çalışma alanlarına etkisi dikkate alınmalıdır.

 

Asma kat bir diğer kullanım alanları da mağazalarda ve benzeri alanlarda alet veya malzemelerin depolanması için kullanılır. Dükkanın yüksek çatısı asma kat için idealdir ve ofisler ya altına ya da üstüne yerleştirilebilir. Asma katlar, depolama, dağıtım veya üretim gibi endüstriyel işlemlerde sıklıkla kullanılır.

 

Asma Kat Kurulumu Nasıl Olmalıdır?

Çelik ara kat ve çelik asma kat sistemi, tahmin edildiği gibi basit bir sistem değildir. Asma kat ve ara katların projelendirilmesi ve kurulumu yapılmalıdır.

 

Uygulama alanının imar planına uygun olması önemlidir. İmar planı dâhilinde mühendisler tarafından alanın üzerinde ölçümleme çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar sayesinde asma katın yüksekliği, yük taşıma ağırlık kapasitesi ve destek sağlayacağı noktalar ile kullanılması gereken malzemeler belirlenir